Skutki palenia papierosów

Palenie tytoniu to nie żarty. Palacze, pytani o to czy nie boją się negatywnego oddziaływania papierosów na ich zdrowie, odpowiadają "na coś trzeba przecież umrzeć". W jednym mają rację - palenie rzeczywiście prowadzi do wielu śmiertelnych chorób.

Być może wizja śmierci na raka płuc jest zbyt odległa, żeby mogła przemówić do wyobraźni wielu palaczy. Istnieją też bardziej przyziemne i natychmiastowe skutki palenia, przede wszystkim zapachowe i estetyczne. Być może nieświeży zapach z ust i zniszczona cera to bardziej przekonywujące argumenty?

Poznajmy więc kolejno długo i krótkoterminowe skutki palenia papierosów.

Szkodliwość palenia papierosów - poważne następstwa

Palenie tytoniu kojarzy się przede wszystkim z rakiem płuc. W rzeczywistości, papierosy powodować mogą znacznie więcej nowotworów złośliwych. Zalicza się do nich: raka płuc, krtani, języka, przełyku, gardła, trzustki, nerek, żołądka oraz wątroby.

Ale rak to nie wszystko. Nałogowe palenie wpływa dewastująco na układ krwionośny oraz oddechowy. Co to oznacza? Palacze muszą liczyć się z wystąpieniem miażdżycy, nadciśnienia, niedokrwieniem serca, zwałami oraz tętniakami. Narażeni są także na przewlekłe choroby płuc, oskrzeli, na gruźlicę, astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Palenie wpływa negatywnie na potencję, jest absolutnie przeciwskazane w czasie ciąży i karmienia. Nikotyna wpływa negatywnie na cały układ pokarmowy - zakłóca wchłanianie cennych dla organizmu składników odżywczych.

Palenie jest po prostu mało estetyczne

Najbardziej podstawowym negatywnym skutkiem palenia jest zapach. Coraz więcej osób po prostu nie znosi zapachu dymu papierosowego. Od czasu do czasu wśród niepalących można usłyszeć całkiem ostre epitety pod adresem palaczy. I rzeczywiście, nie da się ukryć, że papierosy po prostu śmierdzą.

Niestety, przykry zapach dotyczy także palaczy. Nawet przy zachowaniu najbardziej rygorystycznych zasad higieny, zapachu papierosów po prostu nie da się pozbyć. Pozostaje on na skórze, ubraniu, w mieszkaniu czy samochodzie.

Palenie negatywnie wpływa na zęby, paznokcie oraz cerę. Po co męczyć się z papierosami, skoro będziemy musieli wydać potem majątek na zabiegi kosmetyczne i wybielanie zębów?